Zaproszenie na festiwal 2020

photo by: Katarzyna Chmura - Cegiełkowska photo by: Katarzyna Chmura - Cegiełkowska

28 edycja Festiwalu Sztuka Ulicy od 14 do 16 sierpnia w Centrum Praskim Koneser

Przestrzeń, dźwięki miasta, gwar ulic i międzyludzka energia - stęskniliśmy się za nimi podczas ostatnich, osobliwych miesięcy. Warszawski Festiwal Sztuka Ulicy, który od 1993 roku prezentuje wydarzenia z obszaru teatru, tańca, cyrku i performance'u, zasila tak właśnie rozumianą obecność w miejskiej przestrzeni. Tym bardziej cieszy fakt, że - mimo trwającej, post-pandemicznej niepewności - wydarzenie się odbędzie i w dniach 14-16 sierpnia zagości na Placu Konesera w Centrum Praskim Koneser! Na pokazy wstęp wolny.

Festiwal zaprezentuje przedstawienia wyłącznie polskich twórców, podzielone na 3 kategorie: spektakle familijne, spektakle dzienne i spektakle wieczorne.

Cykl familijny to pokazy adresowane do najmłodszych. Do teatru lalkowego zaprosi także Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi w spektaklu „FINTIKLUSZKI - folkowe okruszki”. Widzowie, za sprawą ludowych, błyskotliwych gadek i przyśpiewek zebranych w Muzycznym Kramie Opowieści przenoszą się do krainy Wielkoludów i Domowych Skrzatów i poznają bogactwo uniwersalnej, ludowej mądrości. Szczególnie barwnym elementem "Fintikluszków" są pieśni inspirowane muzyką ludową w brawurowych aranżacjach Karoliny Cichej, laureatki konkursu Nowa Tradycja.

Teatr Scena 96 w spektaklu "Cmok Smok", będącym autorską wersją popularnej bajki o smoku wawelskim, zaprosi do krainy, w której Król, Królewna i dzielny Szewczyk walczą ze smutnym smokiem o piękno i dobro. Przyjazne postaci w kolorowych kostiumach, wywodzące się z komedii dell'arte przeprowadzą w nim młodego widza przez świat prostych i oczywistych wartości.

Druga propozycja Teatru Scena 96 to spektakl lalkowy „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”, oparty na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego, a nawiązujący do tradycji teatru wędrownego. Trójka aktorów z wozem pełnym lalek przybywa w nim do dzieci (i dorosłych!), aby bawić ich opowieścią o psotnym Szewczyku, który zamiast robić buty, robił wszystkim coraz to nowe psikusy.

Pierwszy z dziennych spektakli festiwalowego programu toMorskie opowieści” Teatru Łata. To spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapsticku, rodem z niemego kina - uczy i bawi jak filmy z Charlie Chaplinem. Spektakl opowiada historię pary bohaterów, którzy wyruszają w rejs. Choć początkowe relacje między głównymi bohaterami nie należą do najbardziej udanych, to wspólne przygody zacieśniają ich więzi, co w finale kiełkuje prawdziwym uczuciem. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu przygód ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń. Okazuje się bowiem, iż ciągle czegoś szukamy nie dostrzegając , że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas.

Kolejna propozycja to „Dziadek” Teatru Adama Walnego. Spektakl jest oparty na autentycznych notatkach dziadka Adama Walnego – autora spektaklu, w których radość z prostych czynności życiowych jak zbieranie jabłek, sadzenie truskawek przeplata się z trudnymi doświadczeniami życia, takimi jak choroba i śmierć bliskich.

Spektakl jest retrospekcją, zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego Dziadka a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu. Dziadek wprowadza Wnuczka w życie i uczy wartości.

W przedstawieniu do opowiedzenia historii życia, są używane różne techniki lalkarskie (kukły, marionetki, pacyny) oraz przedmioty trickowe, które na oczach widza zmieniają swą funkcję.

Każdy dzień festiwalu zamykają spektakle wieczorne. Pierwszy z nich to plenerowa premiera spektaklu „Paweł i Gaweł Cd.” Teatru Scena 96. Ta historię o sąsiedzkich potyczkach, polowaniach w pokoju i łowieniu ryb w mieszkaniu większość z nas zna. W spektaklu „Paweł i Gaweł c.d.” autorzy zapraszają do dalszego ciągu tej historii, a właściwie opowiadają, jak potoczyć się mogły losy skłóconych sąsiadów Pawła i Gawła. Czy po latach uda im się zakopać topór wojenny, czy może konflikt rozgorzeje na nowo z jeszcze większą siłą? „Paweł i Gaweł c.d.” jest znakomitą propozycją dla całych rodzin. Wartka akcja, a sympatyczni bohaterowie z pewnością skradną ich serca. W spektaklu odnajdziemy uroki starego, niemego kina, a perypetie skłóconych sąsiadów przywieźć mogą skojarzenia z takimi kultowymi postaciami jak Flip i Flap czy bracia Marx.

"Fin Amor - miłość dworna" Teatru Ewolucji Cienia to spektakl zainspirowany dziejami Tristana i Izoldy a także motywem <fin amor> zawartym w literaturze XII w. Opowiada piękną i uniwersalną historię o miłości, odnosząc się do reguł kodeksu rycerskiego. Dzięki kostiumowi i podkreśleniu klimatu średniowiecza uwypuklamy alegoryczność historii naszej pary bohaterów, która równie dobrze może być historią każdego z nas, historią o miłości w ogóle, poza granicami Czasu i zmieniających się epok. Opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadamy historię każdego wrażliwego człowieka. Bo któż z nas będąc zakochanym uświadamia sobie siły sprawcze, bądź przewiduje drogi rozwoju prawdziwego uczucia? Czyż Miłość nie zaskakuje nas znienacka? Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? I czym w ogóle jest miłość: ubóstwieniem kochanej osoby, pożądaniem, ofiarą z samego siebie, a może wzrostem duchowym pozwalającym stać się godnym tego wielkiego uczucia? Spektakl oczarowuje zarówno widzów wyrobionych jak i tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z teatrem.

Ostatnia, wieczorna propozycja festiwalu to „Ja Gorę” - spektakl Teatru AKT. Żywioł ognia jest główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.

 

 

PROGRAM FESTIWALU

 

XXVIII FESTIWAL SZTUKA ULICY - WARSZAWA
14 - 16 sierpnia 2020 r.

Miejsce: Centrum Praskie Koneser. Plac Konesera

14 sierpnia 2020, piątek 

godz. 18:00 | „Fintikluszki folkowe okruszki" Teatr Małe Mi
godz. 21:00 | „Paweł i Gaweł cd." Teatr Scena 96 (premiera)

15 sierpnia 2020, sobota 

godz. 16:00 | „Morskie opowieści" Teatr Łata
godz. 18:00 | „Szewc Kopytko i kaczor Kwak" Teatr Scena 96
godz. 21:00 | „Fin Amore" Teatr Ewolucji Cienia

16 czerwca 2020, niedziela

godz. 16:00 | „Cmok. Smok” Teatr Scena 96
godz. 18:00 | „Dziadek" Teatr Walny
godz. 21:00 | „Ja gorę" Teatr Akt

Festiwal na Facebook'u