Theater des Lachens (Niemcy)

La Luna - podróż na Księżyc  |  La Luna - podróż na Księżyc |

Theater des Lachens (Niemcy)

La Luna - podróż na Księżyc

29 i 30 czerwca, godz. 22.00, Park Szczęśliwicki

 

Theater des Lachens czyli Teatr Śmiechu jest teatrem lalki i przedmiotu, teatrem formy. Historia zespołu zaczyna się w 1975 roku, kiedy to został założony Państwowy Teatr Lalek we Frakfurcie nad Odrą. W 1992 teatr przejęła grupa aktorów - entuzjastów oraz pracowników, która powołała do życia Stowarzyszenie Mały Teatr Lalki i Aktora. Ówczesna dyrektor artystyczna Astrid Griesbach wypracowała autorski i charakterystyczny styl teatru, a najbardziej znany spektakl Śmierć Dantona zyskał uznanie i popularność również poza granicami miasta.

Od 1995 roku jako jedyny profesjonalny teatr lalkowy w Brandenburgii, zmienił siedzibę, gdzie pod nową nazwą - Theater des Lachens - funkcjonuje do dzisiaj. Jak sugeruje nazwa głównym założeniem zespołu jest wywoływanie śmiechu, którego nie ograniczają granice, hierarchia, płeć, wiek czy wiara. Wolny i odprężający śmiech jest nieograniczony - podobnie jak bohaterowie spektakli nie znają granic w poszukiwaniu prawdy, dobra, piękna i swojego miejsca w świecie. Theater des Lachens proponuje magiczny teatr, w którym lalki budzą się do życia by wzruszać i bawić widza. Grupa występuje na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, na których otrzymuje liczne nagrody (m.in. dwukrotne Grand Prix podczas Międzynarodowego Festiwalu Walizka w Łomży, nagroda dla Franka Soehnle za wyjątkową estetykę i formę podczas Subotica International Children’s Theatre Festival w Serbii, nagroda publiczności na Privattheatertagen w Hamburgu czy Grand Prix podczas Międzynarodowego Festiwalu Spotkania w Toruniu).
Teatr działa na granicy z Polską (Słubice - Frankfurt, „dwumiasto” - Słubfurt), co pozwala w naturalny sposób na realizację wspólnych projektów z polskimi zespołami i artystami. Spektakl La Luna - podróż na Księżyc narodził się ze współpracy z poznańskim Teatrem Animacji i Das Weite Theater z Berlina.

Plenerowy spektakl La Luna - podróż na Księżyc powstał jako hołd dla epoki kina niemego i jej wybitnego artysty - George Méliesa. Iluzja, kabaret, brak grawitacji i urzekająca muzyka pozwalają wciągnąć widzów w poetycką przygodę - niemal bez języka, za sprawą dużych lalek i niemych bohaterów filmu przedstawienie przenosi nas w czarno-białą rzeczywistość. Aktorzy z niemego filmu wyskakują z ekranu i wchodzą wprost do świata zgromadzonej publiczności. Przenoszą się tym samym poza swój czas, przestrzeń i wymiar, by odkryć nowy świat, nasz świat, świat odbiorcy. Pełni tęsknoty, fantazji i spragnieni odkryć, wyruszają w podróż, aby podarować nam wszystkim więcej magii. Ich celem jest Księżyc. Ale co ich czeka w kosmosie? Za migoczącą, świecącą powierzchnią kryje się tajemnicza, ciemna strona Księżyca. Nic nie jest dokładnie takie, jak się wydaje…

Z materiałów zespołu:

„Inspiracje spektaklu były dwie: pierwsza to Opowieści kosmikomiczne Italo Calvino, powieść o tym, że Księżyc zbliżył się do Ziemi na tyle blisko, iż wystarczy drabina, aby ludzie mogli odkryć jego tajemnice. Drugim impulsem do powstania widowiska był animowany film krótkometrażowy Pixara La Luna (inspirowany wspomnianą powieścią Calvino oraz twórczością Antoine de Saint-Exupéry’ego) opowiadający o dziadku, ojcu i synu, którzy już od trzech pokoleń odpowiedzialni są za porządek na Księżycu”.

Reżyseria: Alexei Leliavski
Scenografia: Judith Mähler
Kostiumy: Anke Lenz
Muzyka: Piotr Klimek

Występują: Torsten Gesser, Arkadiusz Porada, Björn Langhans, Martin Karl, Clara Fritsche, Sylwia Zajkowska, Martha Berthold.

 www.theaterdeslachens.de

 

 

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 06 czerwiec 2019 23:12

Festiwal na Facebook'u